Pompy ciepła – nowoczesna forma ogrzewania

W poszukiwaniu wygodnego i taniego w obsłudze ogrzewania coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. W pierwszej kolejności liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować z pewnością przez wiele długich lat. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają. Z roku na rok są coraz wyższe i trudno przewidzieć jaka będzie sytuacja w najbliższej przyszłości.

 

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię cieplną z okolic obiektów budowlanych (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji c.o. Taką drogą pobierają czystą, ekologiczną energię przy niewielkich nakładach. Energia ta służy do ogrzewania domów, wody lub także do schładzania pomieszczeń w lecie.

 

Czy pompy ciepła mogą zastąpić tradycyjny sposób ogrzewania ?

Pompy ciepła wykorzystywane są w wielu modernizowanych i nowych budynkach. Polecane są jako opcja dla ogrzewania olejem opałowym, gazem płynnym. Pompy ciepła są doskonałym wyborem dla obiektów energooszczędnych, o niskim zapotrzebowaniu na ciepło.

 

Jakie rodzaje pomp ciepła możemy wyróżnić ?

  • pompy ciepła – powietrze-woda, które odbierają moc z powietrza na zewnątrz przy użyciu czynnika i po sprężeniu go użytkuje ciepło do ocieplenia wody grzewczej i c.w.u.
  • pompy ciepła – gruntowe (typu solanka-woda), jako źródło ciepła pobierają energię z gleby, jest to bardzo wydajny rodzaj pompy
  • pompy ciepła – woda-woda, gdzie parownik pompy jest podgrzewany wodą pozyskiwaną ze rzeki, jeziora czy też studni.

Podsumowując produkowane aktualnie pompy ciepła są skutecznym, oszczędnym i przychylnym dla otaczającego nas świata źródłem ciepła o pewnej przyszłości.

 

Ciekawostka

  • W Szwajcarii co trzeci dom wyposażony jest w pompę ciepła.
  • W Polsce pompy ciepła również zyskują coraz więcej sympatyków.