W poszukiwaniu wygodnego i taniego w obsłudze ogrzewania coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. W pierwszej kolejności liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować z pewnością przez wiele długich lat. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają. Z roku na rok są coraz wyższe i trudno przewidzieć jaka będzie sytuacja w najbliższej przyszłości.
Czym są pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię cieplną z okolic obiektów budowlanych (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji c.o. Taką drogą pobierają czystą, ekologiczną energię przy niewielkich nakładach. Energia ta służy do ogrzewania domów, wody lub także do schładzania pomieszczeń w lecie.
Czy pompy ciepła mogą zastąpić tradycyjny sposób ogrzewania ?
Pompy ciepła wykorzystywane są w wielu modernizowanych i nowych budynkach. Polecane są jako opcja dla ogrzewania olejem opałowym, gazem płynnym. Pompy ciepła są doskonałym wyborem dla obiektów energooszczędnych, o niskim zapotrzebowaniu na ciepło.
Jakie rodzaje pomp ciepła możemy wyróżnić ?
- pompy ciepła – powietrze-woda, które odbierają moc z powietrza na zewnątrz przy użyciu czynnika i po sprężeniu go użytkuje ciepło do ocieplenia wody grzewczej i c.w.u.
- pompy ciepła – gruntowe (typu solanka-woda), jako źródło ciepła pobierają energię z gleby, jest to bardzo wydajny rodzaj pompy
- pompy ciepła – woda-woda, gdzie parownik pompy jest podgrzewany wodą pozyskiwaną ze rzeki, jeziora czy też studni.
Podsumowując produkowane aktualnie pompy ciepła są skutecznym, oszczędnym i przychylnym dla otaczającego nas świata źródłem ciepła o pewnej przyszłości.
Ciekawostka
- W Szwajcarii co trzeci dom wyposażony jest w pompę ciepła.
- W Polsce pompy ciepła również zyskują coraz więcej sympatyków.