Szkolenie ma na celu przygotowanie jego uczestników do samodzielnej obsługi wózków jezdniowo podnośnikowych (wózków widłowych), poprzez przekazanie odpowiednio dobranego zakresu wiadomości i wiedzy praktycznej.
Zajęcia teoretyczne organizujemy na miejscu, w naszym centrum szkoleniowym BHP-LEX lub zdalnie (online), korzystając z łączności internetowej. Ta część kursu trwa 44 godziny i obejmuje swoim zakresem:
- omówienie zagadnień technicznych wózków jezdniowych podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych, ich typów, budowy,
- przedstawienie zakresu obowiązków operatora, związanych z przygotowaniem wózka do pracy, w jej trakcie i po zakończeniu,
- prezentację rodzajów ładunków i sposobów ich przemieszczania,
- wiedzę z zakresu BHP,
- zaznajomienia z przepisów prawa w tym dozoru technicznego.
Następnym etapem jest przygotowanie praktyczne, które przewidziano na 15 godzin.
Kompetencje kursantów, potwierdzone zostają zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia, wydawanym w trybie Rozporządzenia Ministra Edukacji, które nie jest równoznaczne z posiadaniem uprawnień do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych. Certyfikat uzyskuje się dopiero po złożeniu egzaminu przed państwową komisją egzaminacyjną Urzędu Dozoru Technicznego. Certyfikat kategorii II WJO upoważnia do obsługi urządzeń, zaliczonych do kategorii III WJO i jest ważny we wszystkich krajach UE.